Kahvenin Zengin Dünyası

Dünyanın her yöresinden kahveyi bu seri ile size sunuyoruz. Farklı kaynaklardan gelen kahveleri deneyerek bu dünyanın zenginliğini keşfedin.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi

500 yıllık bir geçmişi olan Türk Kahvesi, Espresso ve Filtre kahvenin yanında en çok bilinen kahve çeşitlerinden biridir. Cezve adı verilen özel kaplarda pişirilir ve telvesiyle birlikte çok küçük fincanlarda sunulur.

Kendine özgü enfes aroması ve muhteşem köpüğüyle Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Ülkeleri başta olmak üzere yaygın bir kullanımı vardır.

DETAYLI İNCELEYİN >

Kavrulmuş Kahve Çekirdekleri

Kahve günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak kahve içme deneyimini en üst noktaya taşımak için, kahvenin yetiştiği ülkeyi ve türünü de göz önünde bulundurmalıyız. Çekirdeğin cinsinden, bitkinin yetiştiği coğrafyaya hatta rakıma kadar pek çok önemli faktör kahvenin kalitesinde rol oynar.

The Mill olarak, dünyanın en iyi kahve üreticisi ülkelerinden birinci sınıf kahve çekirdeklerini sizler için seçtik.

Farklı kahvelerin tadına baktıktan sonra bu lezzetlerden kendinize en uygununu seçip onunla devam edebilirsiniz.

Ethiopia Sidamo
Ethiopia Sidamo

Sidamo, kahvenin anavatanı olan Etiyopya’nın, kahve üretimiyle en fazla öne çıkmış bölgelerinden biridir. Bu bölgede kahve yaklaşık 2000 metre yükseklikte yetişir. Kahve bitkisinde, rakım arttıkça büyüme hızı da yavaşladığı için, bitkinin meyveye verdiği lezzet de kat be kat artar.

Sidamo kahvesinin içimi yumuşaktır; damakta çikolata, kırmızı meyve, böğürtlen ve ahududu tadı bırakır.

Orijin Sidamo, Etiyopya
Cinsi Arabica
Notalar Çikolata, kırmızı meyve, böğürtlen ve ahududu
Kullanım Filtre, Espresso
Ethiopia Yirgacheffe
Ethiopia Yirgacheffe

Ethiopia Yirgacheffe kahvesi, Etiyopya’nın Yirga Cheffe şehri çevresinde yetişir. Yüksek rakım, kahvenin büyüme hızını yavaşlatır. Bu durum kahve ağacına, kahveye besin değeri vermesi ve en iyi lezzetleri geliştirmesi için ek süre sağlar.

Turunçgillerin tadını andıran bir tada sahiptir.

Orijin Yirga Cheffe, Etiyopya
Cinsi Arabica
Notalar Turunçgiller
Kullanım Filtre, Espresso
Guatemala Huehuetenango
Guatemala Huehuetenango

Huehuetenango, Guatemala’nın volkanik olmayan üç bölgesinden biridir. Guatemala'da kahve yetiştirilen bölgeler arasında Huehuetenango en yüksek ve en kuru olan bölgedir, bu da burayı kahve üretimi için en ideal bölgelerden biri yapar. Bu sebepten dolayı, Huehuetenango kahve çekirdekleri ideal asitlik oranına ve eşsiz bir lezzete sahiptir.

Çikolata, bal ve portakal notaları bulunan bu kahve özellikle aromatik kahvelerden hoşlanan kahveseverlerin vazgeçilmezidir.

Orijin Huehuetenango, Guatemala
Cinsi Arabica
Notalar Çikolata, bal ve portakal
Kullanım Filtre, Espresso
Colombia Supremo
Colombia Supremo

Colombia Supremo kahvesi, dünyanın en büyük ikinci kahve üretici ülkesi olan Kolombiya’da yetiştirilir. Kahvenin isminde yer alan “Supremo” ifadesi bir bölge adı değildir, daha iri kahve taneleri için kullanılan isimlendirmedir. Küçük taneli kahve çekirdeklerine ise “Excelso” kahve çekirdeği denir.

Kahvemiz yumuşak ve ipeksi içimi, pakedi açıldığında etrafa yayılan mis gibi kokusu ve kendine hayran bırakan çikolata ve karamel notalarıyla kahveseverlerin vazgeçilmezidir.

Orijin Kolombiya
Cinsi Arabica
Notalar Çikolata, karamel
Kullanım Filtre, Espresso
Honduras Finca Cerro Azul
Honduras Finca Cerro Azul

Honduras Finca Cerro Azul, Orta Amerika’nın en büyük kahve üretici ülkesi olan Honduras’ta üretilir. Kahvemiz Arabica çekirdeklerinin yetişmesi için en verimli iklime sahip, Cerro Azul çiftliğinde yetiştirilir.

Hafif ve yumuşak içimi; ağızda bıraktığı kadifemsi his ve portakal notalarıyla ön plana çıkmaktadır.

Orijin Cerro Azul, Honduras
Cinsi Arabica
Notalar Portakal
Kullanım Filtre, Espresso
Kenya Natural
Kenya Natural

Kenya Natural kahvesi, olgunlaşarak ağaçlardan kendiliğinden düşen kahvenin toplanması ile üretilir. Kenya, kahve yetiştiriciliği için muhteşem bir bölgedir. Deniz seviyesinden 1500-2100 metre yükseklikte ve doğrudan ekvator çizgisindedir. Kahve, Kenya’nın mineral bakımından zengin topraklarında gün boyu güneş ışınlarıyla beslenir.

Kenya’da yetişen kahvemizde limon, misket limonu ve mango notaları sağladığı lezzetli asitlik ile yoğun bir tat ortaya çıkartır.

Orijin Kenya
Cinsi Arabica
Notalar Limon, misket limonu ve mango
Kullanım Filtre, Espresso
Brazil Cerrado
Brazil Cerrado

Brazil Cerrado kahvesi, dünyanın en büyük kahve ihracatçısı olan Brezilya’nın Cerrado bölgesinde yetişir. Pek çok eyaletten oluşan bu bölgede, kahve yetiştiriciliğinin yanı sıra misket limonu, okaliptus ve soya fasulyesi gibi birçok ürünün de tarımı yapılır. Kahve, yakın çevresinde yetişen diğer mahsullerin de izlerini taşıyan bir bitkidir. Bu sebepten, kahvenizde misket limonundan okaliptusa pek çok farklı tropikal lezzeti almanız olasıdır.

Enfes Brazil Cerrado kahveniz sütlü çikolata ve fındığı andıran aromasıyla ve damağınızda bıraktığı tropikal meyve notalarıyla sizi büyüleyecek!

Orijin Brezilya
Cinsi Arabica
Notalar Tropikal meyveler, sütlü çikolata, fındık
Kullanım Filtre, Espresso
Yemen
Yemen

Enfes tadı ve eşsiz aromasıyla insanı kendine hayran bırakan Yemen kahvesi, dünyanın en eski ve ünlü kahvelerindendir. Nev-i şahsına münhasır kahve lezzetlerinin cenneti sayılan Yemen’de esas olarak üç kahve çeşidi yetiştirilir.

Bunlar; Yemen İsmaili, Mocha Sanani ve Mocha Mattari’dir. Kahve çekirdekleri çikolata ve baharat tadına sahiptir. Mikroiklim bölgelerinde ve dağlık bölgelerde yetişir.

Kahvenizi ev tipi bir öğütücüde öğütüp, french press’le demleyebilirsiniz. Sonrasında, isteğe göre kahvenizi tatlandırmak için içine bir miktar şeker, zencefil veya hindistan cevizi sütü karıştırabilirsiniz.

Orijin Yemen
Cinsi Arabica
Notalar Çikolata, baharatlar
Kullanım Filtre, Espresso
KAHVENİN ÖYKÜSÜ

Kahve, coffea isimli bitkinin olgunlaşan meyvelerinin toplanıp, çeşitli işlemler sonucu çekirdeklerinden ayrılması ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren demleme şekilleriyle hazırlanmasıyla elde edilen içecek türüdür.

Bir zamanlar yalnızca Paris, Milano ve İstanbul’da yaygın olan kahve tüketimi şu an bütün dünyaya yayılmış durumdadır. Öyle ki kahve günümüzde gezegenin sudan sonra bir numaralı içeceği olarak anılır. Dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan ikinci üründür. Dünya çapında günde yaklaşık iki milyar fincan kahve tüketilir.

Dünyada tropikal iklim kuşağında yer alan 70 farklı ülke kahve üretimi yapıyor. Brezilya en büyük kahve ihracatçısıdır; tüm dünya üzerindeki kahve üretiminin %30’unu tek başına karşılamaktadır. Brezilya’yı Vietnam, Kolombiya, Endonezya ve Meksika takip ediyor.

Kahve için yetiştiği coğrafya çok önemlidir çünkü kahve, üzerinde yetiştiği coğrafyanın özelliklerine göre tat alır. Bu tada kahvenin tadım notası denir. Örneğin; Etiyopya’da yetişen Sidamo kahvesi damakta çikolata, böğürtlen ve ahududu tadı bırakırken, Honduras’ta yetişen Finca Cerro Azul kahvesi damakta portakal tadı uyandırır. Ancak, kahvedeki tadım notalarını duyumsamak için iyi bir kahve gurmesi olmak gerekir.

Yeryüzündeki çoğu insanın hayatına girmeyi başaran kahve, her toplumda farklı şekilde hazırlanıp, farklı şekilde yorumlanmıştır. Her millet kendi kahve kültürünü oluşturmuş, bazı kahve kültürleri küresel boyutta etkili olmayı başarmıştır. Örneğin; tüketicisine espresso bazlı kahve seçenekleri sunan İtalyan kahve kültürü bu boyutta bir etkiye sahiptir.

Cezvede pişirilen ve telvesiyle birlikte tüketilen Türk kahvesi de hazırlanışı, sunumu ve ikram edilişi ile kendine özgü bir kahve kültürü oluşturabilmiş, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasına dönüşmüştür.

Kahve çekirdeklerinin dünya üzerinde sayamayacağımız kadar çok çeşidi vardır. Ancak rağbet görüp yetiştirilen üç çeşit kahve çekirdeğinden bahsetmek mümkündür. Bunlar: Arabica, Robusta ve Liberica’dır. Liberica sınırlı bir bölgede çok az miktarda üretilir. Arabica ve Robusta çekirdekler en çok yetiştirilen ve tüketilen kahve çekirdekleridir.

Arabica Cinsi Kahve

Arabica kahve çekirdeği dünyada kahve üretiminin %70’ini tek başına karşılar.

Robusta kahve çekirdeğine göre daha hassastır, 600-2000 metre aralığında yetiştirilir.

Temiz havayla daha çok temas etmesi aromasının, Robusta çekirdeğine göre çok daha yüksek olmasını sağlar.

Meyve ve baharat aromaları çok daha net hissedilir. Robusta ve Arabica türlerini birbirinden ayıran en büyük fark ise Arabica çekirdeklerindeki kafein miktarının daha az olmasıdır.

Tahmini olarak

600-2000 m

aralığında yetişiyor

Dünyadaki kahvelerin

%70

'ini karşılıyor

Robust çekirdeğe göre daha

yüksek aroma

Robusta Cinsi Kahve

Robusta kahve çekirdekleri dünyada kahve üretiminin %30’unu karşılar.

600-1400 metre aralığında yetiştirilir. Üretimi Arabica’ya göre çok daha kolaydır. Hem daha fazla mahsul verir hem de çok daha kolay toplanır.

Kreması Arabica’ya göre çok daha fazladır ve espresso harmanlarında genellikle Robusta tercih edilir.

Tahmini olarak

600-1400 m

aralığında yetişiyor

Dünyadaki kahvelerin

%30

'unu karşılıyor

Arabica çekirdeğine göre

kreması

daha fazla

Etiyopya

(15. yy ortaları)

Kahve Nasıl Keşfedildi?

Kahve dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden biri olsa da ilk defa nasıl ortaya çıktığıyla ilgili kesin kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Bu konuyla ilgili çeşitli rivayetler vardır.

Bu rivayetlerin en yaygını ise kahvenin ilk defa Etiyopya’da keçiler sayesinde keşfedildiğini söyler.

Buna göre, dönemin Habeşistan sınırları içerisinde çobanlık yapan Araplar, bir gün keçilerin günlerce uyumadığını ve enerji dolu olduğunu görürler. Daha sonra bunun sebebini öğrenmek için keçilerin yaptıklarını incelediklerinde, keçilerin daha önce görülmemiş bir bitkiyi yediğini ve meydana gelen duruma bu bitkilerin sebep olduğunu anlarlar.

Kahvenin enerji veren özelliğini keşfeden Arap çobanlar bu bitkiden toplayıp, akıl danışmak için dervişlerine götürürler ve Şazili isimli bir derviş, aynı etkileri kendi üzerinde de görünce kahvenin ve kafeinin etkisi ortaya çıkar.

İlk önce un haline getirilip ekmek hamuruna karıştırılıp tüketilen kahve çekirdeği, daha sonra suda kaynatılarak içilir. 14. yüzyıla gelindiğinde ise kahvenin Habeşistan’dan bütün dünyaya yayıldığı düşünülmektedir.

Kahve Nasıl Üretilir?

Her gün severek içtiğimiz, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kahve, bizlere ulaşana kadar pek çok üretim aşamasından geçiyor.

Yeryüzündeki pek çok insana göre ab-ı hayat niteliğinde olan kahvenin üretimi için önce kahve tohumları toprağa ekilir. Kahve tohumu toprağa ekildikten sonra ilk kahve meyvelerinin toplanmasına kadar geçen süre yaklaşık üç yıldır.

Kahve kirazı adı verilen meyve, olgunlaştığında ve hasat edilmeye hazır olduğunda parlak, koyu kırmızıya döner. Genel olarak, Arabica cinsi kahveler seçilip elle toplanırken, Robusta cinsi kahveler ya elle ya da makine ile dalından sıyrılır. Kahve, toplandıktan sonra tadının bozulmasını önlemek için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde işleme alınmalıdır.

Kahve üretiminde kullanılan en yaygın yöntem ıslak yöntemdir. Islak yöntemde, kahve kirazının kabuğunu yıkamak ve meyvesini püre haline getirmek için su kullanılır. Daha sonra, kahve kirazları kusurlu çekirdekleri ayırmak için büyük su fıçılarına yerleştirilir, daha az yoğun olan kusurlu çekirdekler üstte yüzer ve bu şekilde ayrıştırılır. Bu noktada, yapışkan-tatlı müsilaj tabakası hala çekirdeğin üzerindedir. Müsilaj suda çözünmez, bu sebeple müsilajı ayrıştırmak için çekirdekler su ile büyük tanklarda fermente edilir.

Fermente kahve çekirdekleri daha sonra güneşte 7-15 gün kurumaya bırakılır. Son aşamada kahve çekirdekleri türlerine göre sınıflandırılır ve tüketilmek üzere büyük çuvallarda limanlara teslim edilir.

Güneşte kurutulan kahve çekirdekleri yaklaşık 280 derecede kavrulur. Bir kahvenin doğru kavrulması, kahvenin lezzetli olması için en az çekirdeklerin kalitesi kadar önemlidir.

Kahvenin en taze hali ilk öğütüldüğü halidir. Eğer ev tipi bir öğütücü alıp kahvenizi içmeden hemen önce öğütürseniz, kahvenizin tadına ve lezzetine doyum olmaz.

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Filtre kahve en çok tüketilen ve tercih edilen kahve çeşitlerindendir. Demleme işleminin ardından kahve posasının süzülmesiyle elde edilen filtre kahve, Türk kahvesi ve espresso gibi yoğun ve sert bir tada sahip değildir; bu sebepten dolayı herkesin sevebileceği bir tat profilindedir.

Siz de filtre kahvenizi french press, Hario V60, Chemex, Aeropress gibi ekipmanlarla demleyebilir, eşsiz lezzetteki filtre kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


Filtre Kahve French Press ile Nasıl Demlenir?

  1. Öncelikle kahve çekirdeklerinizi ev tipi bir öğütücüde öğütünüz.

  2. Her 1 gram çekilmiş filtre kahve için 17 ml su kaynatın.

  3. Kaynayan suyu fincana ve french press'e, ekipmanları ıslatacak kadar ilave edip çalkalayın. Bu, kahvenizin erken soğumasını engeller.

  4. Kahveyi french press'e ekleyin.

  5. Kahvenin üzerine tüm kahveyi ıslatacak kadar su ekleyin ve 30 sn kadar bekleyin. Ön demleme işlemi kahvenizin aromasını artıracak.

  6. Kalan suyu da french press'e doldurup 4-6 dk arasında demlenmeye bırakın ve sürenin sonunda presleyerek kahveyi fincanınıza boşaltın.

Afiyet olsun!
Kahvenin Zengin Dünyası
Net: 250 g
Paketleme
Ürün Adedi Boyut Ağırlık
Koli 50 Adet 31 x 51 x 31,5 cm 14,5 kg
Palet 24 Koli / 1.200 Adet 80 x 120 x 189 cm 350 kg
Paketleme
Kahvenin Zengin Dünyası
Net: 250 g
Koli Palet
Ürün Adedi 50 Adet 24 Koli / 1.200 Adet
Boyut 31 x 51 x 31,5 cm 80 x 120 x 189 cm
Ağırlık 14,5 kg 350 kg